Dünyanın En Güçlü Bilgisayarı Artık Çin’ de

Çin’den gelen haberler ABD’li teknoloji meraklılarını hiç de memnun etmedi.
Dünyanın en iyi süperbilgisayarına sahip olmak için kıyasıya yarışan ABD ve Çin arasındaki rekabette müthiş bir gelişme yaşandı ve liderlik el değiştirdi.
Tianjin’deki Ulusal Süperbilgisayar Merkezi’ndeki Tianhe-1A adlı makine artık dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olarak anılıyor.
Linpack adlı bir yazılımla yapılan ölçümler sonucu 2.507 petaflop gibi rekor bir puana ulaşmayı başaran Tianhe-1A böylece ABD’de üretilen Jaguar adlı süperbilgisayarın 2.3 petaflop’luk skorunu egale etmiş oldu.
Yeni şampiyon 7,168 adet NVIDIA Tesla M2050 grafik işlemci ve 14,336 adet Intel Xeon işlemci kullanıyor. Jaguar ise AMD Opteron tabanlı işlemciler kullanıyordu.
Önümüzdeki hafta açıklanacak olan en iyi 500 süperbilgisayar listesinde Tianhe-1A’nın rakiplerini de yakından görme fırsatı bulacağız.
Kaynak: cnet

Wireless Nasıl Kırılır ?

Lenovo’dan hırsızlığa yeni önlem

Kişisel bilgisayar üreticisi Lenovo, dizüstü sistemleri için geliştirdiği güvenlik önlemiyle hırsızların canını sıkmaya hazırlanıyor.

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde Lenovo’nun Intel Montevina platformu kullanan dizüstü bilgisayarları Lenovo ThinkPad modelleri için yayınlayacağı BIOS güncellemesiyle, kullanıcılarına tek bir SMS göndererek kendi bilgisayarlarını uzaktan kapama ve şifrelenmiş koruma altına alma olanağı sağlayacak.

Intel’in WWAN (Wireless Wide Area Netwok / Kablosuz Geniş Alan Ağı) bağlantı standardını sunan Montevina platformu üzerine üretilmiş Lenovo bilgisayarlar için yayınlanacak BIOS (Basic Input-Output System / Temel Girdi-Çıktı Sistemi) güncellemesi sayesinde, dizüstü bilgisayar sahipleri daha önce bilgisayarlarına tanıttıkları bir telefon tarafından gönderilen kısa mesajla kendini kapatabilecek.

BIOS güncellemesi yapılmış Lenovo bilgisayar, sahibinin belirleyeceği bir kelimeyi mesaj olarak alabilmesine olanak tanıyan WWAN bağlantısı sayesinde kendisini otomatik olarak kapatacak ve üzerinde bulunan verileri korumak amacıyla sabit diskini otomatik olarak şifrelemeye başlayacak.

Şirketin “Constant Secure Remote Disable” (Sabit Güvenli Uzaktan Kullanımdan Çıkarma) olarak adlandırdığı teknoloji, elbette ürünlerin çalınmasına engel olmayacak ancak, en azından ürünü çalan hırsızın canını oldukça sıkacak.

Montevina platformu için geliştirilen servis, önümüzdeki aylarda Lenovo tarafından kullanıcılarına sunulacak bir güncellemeyle aktif hale getirilecek. GSM üzerinden çalışan WWAN bağlantısının kalitesine göre işlevsel olacak, yani bilgisayar GSM operatörünün kapsama alanının dışındaysa bilgisayarın kendini kapatması mümkün olmayacak.

WWAN servisleri, Türkiye’de henüz çalışmıyor.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/news/467153.asp

WLAN Hack/Crack Linux BackTrack2 (WEP)

Linux BackTrack II live cd linux dağıtımını cd ye yazıp laptopumuza takıyoruz. Bilgisayarımızı cd’ den boot edip logon ekranında root kullanıcı adı toor şifresi ile login oluyoruz. Continue reading “WLAN Hack/Crack Linux BackTrack2 (WEP)”