Wireless Nasıl Kırılır ?

OpenSuse 11.1: Yeni Linux hazır

OpenSuse hayranlarına müjde: Popüler Linux dağıtımının yeni sürümü yayımlandı.
OpenSuse Linux dağıtımının geliştiricileri 11.1 numaralı yeni sürümü yayımladılar. Eş zamanlı olarak tüm gerekli diskleri ve 90 günlük ücretsiz telefon/e-posta desteği sunan kutulu sürümü de yayımlandı. Kutulu sürümün fiyatı 60 Euro.

En önemli yenilikler arasında dağıtımı kolaylaştıran yeni bir lisans anlaşması var. Güvenliğine düşkün kullanıcılar standart AppArmor’un yanında SELinux’u da etkinleştirebilir. Ayrıca yazıcı ayarları, disk bölümleme ve sistem güvenliğini denetleme için hazırlanan üç yeni YaST yapılandırma aracı işinizi kolaylaştırıyor.

openSUSE 11.1 güncel 2.6.27.8 çekirdeğini kullanıyor. Masaüstü arabirimi olarak KDE 3.5.10, KDE 4.1.3, GNOME 2.24.1 ve Xfce 4.4.3’ün yanında muhteşem 3D efektler için Compiz Fusion da mevcut. Office, internet, grafik ve multimedya için en yeni sürüm uygulamalar sisteme dâhil edilmiş. Diğer detayları sürüm notlarından öğrenebilirsiniz.

İndirme sayfasına gitmek için tıklayın.

Silverlight Linux’ ta

Web sayfalarında kullanılan adobe flash playere karşılık microsoftun geliştirdiği bir teknoloji olan silverlight’ın, linux sürümü moonlight adı ile yayımlandı. Novellin katkılarıyla linux’a uyarlanan açık kodlu moonlight beta sürümü şu an için x86 mimarisine sahip. 32 ve 64 bit bilgisayarlarda çalışan firefox eklentisi olarak kurulabiliyor.

Ubuntu Linux artık indirilebilir

Canonical grubu tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu Linux işletim sisteminin en popüler dağıtımı Ubuntu Linux güncellendi.

‘İnsanlar için Linux’ sloganı ile ilk piyasaya çıktığı 20 Ekim 2004 tarihinden beri büyük ilgiyle karşılanan açık kaynak kodlu Linux işletim sisteminin en popüler ücretsiz dağıtımlarından biri olan Ubuntu Linux, 30 Ekim 2008 tarihinden itibaren yeni sürümü 8.10 ile sunuculardan ücretsiz olarak elde edilebilecek.

‘İnsanlar için Linux’ sloganıyla ev kullanıcıları ve küçük ölçekli şirketler için ücretsiz olarak dağıtılan Ubuntu Linux, adını Afrika’da insanlara karşı merhametli ve iyiliksever olmayı öğütleyen değerleri temel alan dünya görüşü “Ubuntu” dan alıyor.

İşletim sisteminin yeni sürümü 8.10, masaüstü ve sunucu yazılımı olarak iki farklı versiyon olarak piyasaya sürüldü.

Yeni sürümde üçüncü nesil iletişim standardı (3G), geliştirilmiş mobil yetenekler, konuk oturumu açma, BBC tarafından sağlanan ücretsiz içeriğin yanında harici USB bellek üzerinden kurulum gibi yenilikler bulunuyor.

Yazılım, Ubuntu’nun resmi internet sitesi üzerinden yüklenerek bilgisayarınıza kurulabilir, Ubuntu Linux ile ilgili daha detaylı bilgiyi ve kurulum yönergeleri için resmi Yerel Türkiye Sitesi‘ne göz atabilirsiniz.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/news/464051.asp