Hacker Terimleri…

Sniffer:Bilgisayar ağlarında veri trafiğini kontrol altında bulundurun bir araçtır.Atak yapan kişi gizlice veri akışını izler ve gerektiğinde bu paketleri handle edebilir.Bu sayede birçok metin şifreler snifferı kullananın eline geçer.

Spam Tool:Bir kullanıcıya isteği olmadan gönderilen reklam veya diğer amaçları gerçekleştirmek üzere geliştirilmiş kimden gönderildiği kullanıcı tarafından anlaşılamayan emaillar yollayan bir program türüdür.

Spoofer:Hackerların systemlere yetkili bir kullanıcıymış gibi kendilerini göstermelerini yarayan bir programdır.Ençok kullanılan spoofing yöntemi smurfs ataklarıdır.Kullanıcı iplerine durmadan paketler yollayan ve cevap aldığında o ip altına giremeye yarar.Ama internet trafiğini gönderdiği flood(aşırı veri trafiği) sayesinde yavaşlatır.

War Dialer:Eskiden sık kullanılan telefon hatlarını tarayıp açık bulduğuna bağlanabilen bu sayede hattın takılı olduğu modeme direk bağlanabilen bir araçtır.

Port Scanner:65536 tane porta bağlanma girişiminde bulunup hedef bilgisayarın portlarının durumlarını hackerlara bildirmeye yarayan bir araçtır.

Word List: Brute Force uygulanan bir bilgisayara karşı denenecek şifrelerin bulunduğu bir metin dosyasıdır.

Brute Force: Yetkisiz kullanıcıların giremediği bir şifreli sisteme hackerın elindeki wordlist aracılığı ile şifreleri deneyerek bulmaya çalışan bir password cracking yöntemidir.

Flooder: internet bağlantısını hızlı pingler atarak yavaşlatan ve DoS atağına neden bir programdır.

Hijacker: kullanıcın browserındaki homepage olarak ayarlanan bölümleri porno siteler tarzı site linklerini veren ve bunların değiştirilmesini önleyen bir nevi trojandır.

Keylogger: kendini startup a yerleştiren ve bazen gizleyen bir programdır.Amacı ise  bilgisayarınızda klavye kullanarak yazdığınız herşeyi bilgisayarınızda gizli bir text dosyasına kopyalayan ve sonra bu keylogger ı size bulaştıran sahibine bu text dosyasını email olarak yollayan bir programdır.

Packer:dosyaları sıkıştırmayan yarayan ve headerlarını şifrelemeye yarayan böylelikle trojan serverlarının anti-virus ve anti-trojan programlarından koruyan bir araçtır.

MailBombers:Kullanıcının email kutusuna binlerce email atabilen ve gönderenin kaynağının  tam olarak görülmemesini sağlayan bir araçtır.

Worm:Türkçe anlamı solucan olan bu programlar tıpki virusler gibidir.Programcısının hayal gücü ile sınırlı işler yapabilirler.Bu wormu yazan adamın bulduğu bir açık sayesinde kodlağı bir worm kendisini bu açık sayesinde ve bu açığın olduğu bütün makinelere kopyalar verileri silebilir,şifrelerinizi sahibine yollayabilir vs…….

Hostile Script: VBS, .WSH, .JS, .HTA, .JSE, .VBE dosya uazantılarina sahip bir text dosyasıdır. Çalıştırıldığı sistemde istenmeyen çeşitli sorunlara yol açabilir.

Hostile ActiveX: kullanıcıların haberi olmadan yada bilinçsizce kabul ettikleri internetten sitelerden bilgisayara yerleşip habersizce çalıştırılabilen hostile activexler harddiski silmeden,şifrelerin çalınmasından ve daha bir çok sorunundan sorumlu olabilirler.

Exploit:Sistem açığı olarak bilinir.Hackerlar tarafından keşfedilen bu exploitler;güvenlik konsepti yazıp sistemlere sızmayı sağlayan bir yoldur.Bu yolu kullanabilmek için yazılan script ve master programları ile exploitler lamerların ve script kiddieslerin kullanımına sunulur.

Dropper: kullanıcının bilgisayarında ftp server ı açarak çeşitli trojan ve viruslerin kullanıcın haberi olmadan bilgisayarına inmesini sağlayan bir araçtır.

RAT: Türkçesi ‘uzaktan yönetim aracı’ olarak bilinen programlar kötü niyetli kullanıcılar tarafından geliştirilerek kullanıcılardan habersiz barınabilen server dosyaları ile kullanıcının bilgisayarına tam erişim sağlar.Hacker bu tip bir bağlantı sağlayabildiyse istediği türde bir zarar verebilir(donanımsal veya yazılım bazında)

DoS(Denial Of Service): bir programın veya bir sistemin askıya alınması yada komple kilitlenmesini amaçlayan bir exploittir.Tutulabilecek paket sayısından çok daha fazla paket yollayarak(flood) yada bozuk ve beklenmeyen yönlerde yollanarak sistemin devre dışı kalmasını sağlayan bir atak türüdür. Genelde DoS, nuke olarak bilinir.

Malware:Kullanıcı bilgisi olamadan bilgisyarda çalışan bilgisayara zarar vermek amacı güden her programa verilen genel bir addır.

Proxy:belirli servis sağlıyıcıları yada bizzat bir kullanıcın ip sine 80,8080 gibi portlardan bağlanıp üstümüze geçirdiğimiz kullanıcın ip sine proxy denir.

Java: webmasterların sıkça kullandıkları java appetlerini çalıştırmaya yarayan bir programdır.

Cookie:Web sayfaları tarafından bilgisayarımıza habersizce bırakılan ve bir dahaki girişimizde sayfanın bizi tanımasını sağlayan küçük txt dosyalarıdır.

P2P software: Kazaa,İmesh tarzı programlara verilen ve kullanıcıların karşılıklı birbirlerine  bağlanarak dosya alışverişinde bulunmalarını sağlayan bir program türüdür.

Kriptografi:Genel şifreleme olarak bilinir.

Stenanografi: taşıyıcı dosyada bulunun boşluklardan faydalanarak bu kısımlara dosyaları şifreleyerek saklama yöntemidir.taşıyıcı resim ve müzik dosyası olabilir.Taşınan dosyanın ne olacağı önemsizdir.

Lag: daha çok IRC ortamlarında duyduğumuz yavaşlama,gecikme olaylarına verilen addır.

Adware: Reklam amaçlı olan kullanıcılara istekleri olmadan sitelerı açan homepage ı değiştiren ve bunun gibi daha birçok sinir bozucu olaylara neden olan bir programdır.

Fake Mail: Kullanıcıları yanıltmaya yönelik düzenlenen tamamen sahte bir formdur. Güvenerek kişisel bilgilerinizi ve şifreleriniz girdiğiniz bu tip maillar tamamen sahtedir ve her yazdığınız bilgi aynen bunun size yollyan hackerın eline geçecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.