Win Data Recovery Ücretsiz Veri Kurtarma Programı

Win Data Recovery Free Windows işletim sistemleri için kapsamlı ve freeware lisanslı bir veri kurtarma programıdır. Bu veri kurtarma programı geri dönüşüm kutusundan silinmiş, hard disk bozulmaları sonucu kaybolmuş, formatlanmış ya da hasar görmüş, virüs bulaşması sonucu silinmiş ve diğer sebeplerden kaybolmuş veriyi tarayarak kurtarabilmekte.

Win Data Recovery Free yazılımı ana dosya formatlarını tanımakta txt, exl, pdf, bmp, exe, html, jpg, avi, mp3, ve bunun gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Veri kurtarma için bir tarama başlatıldığında öncelikli olarak yazılım tarama sonucu vererek ön izleme sağlıyor ve böylece kurtaracağınız dosyaları seçmenizi ve referans olmasını sağlıyor.

Win Data Recovery Free Program Özellikleri:

1.  Formatlanmış, silinmiş veya zarar görmüş hard disk bölümlerinden veri kurtarabilme

2.  Geri dönüşüm kutusunun boşaltılmasından sonra bile veri kurtarabilme

3.  Hard disk bozulmasından sonra veri kurtabilme

4. Kurtarma işleminden önce dosya ön izleme sağlaması

5. Otomatik olarak save&scan özelliği ile kurtarma sonucunu kaydetmesi

6. Salt okunur olması sebebiyle veriyi disklerin üzerine yazmaz ve tüm işlemler güven altındadır.

7. İşletim Sistemi Desteği: Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003 ve Windows Server 2000 (32 bit ve 64 bit versiyonları)

8. Dosya Sistemi Desteği: FAT16, FAT32, VFAT, NTFS ve NTFS5

Win Data Recovery Free Programını İndirin

GMail artık PDF desteği de sunuyor

GMail’in yetenekleri her geçen gün artmaya devam ediyor. İşte Google’ın bizlere sunduğu son hediyesi

Dünyanın en yaygın kullanılan dosya formatlarından biri olan PDF’leri görüntüleyebilmeniz için, Adobe Reader yazılımının sisteminize kurulu olması gerekiyor. Ancak bu kural Gmail ile değişeceğe benziyor.

Örneğin posta kutunuza bir adet PDF formatında dosya eki içeren bir e-posta gelmiş olduğunu varsayalım. Bu PDF dosyasını açabilmeniz için önce sisteminize indirmeniz, ardından ilgili araçla açmanız gerekiyor.

Oysa Gmail sayesinde artık PDF dosyalarını sisteminize indirmeden sadece “Görüntüle”ye tıklayarak web tarayıcınızdan izleyebileceksiniz. E-postanızı açtıktan sonra ekteki dosyayı ister “İndirin”, isterseniz “View” yani “Görüntüle”ye tıklayarak web tarayıcınız ile görüntüleyin; seçim tamamen size kalmış.

Ancak Gmail’de yer alan bu fonksiyonun Firefox’ta problem yaratabildiğini ve daha çok Chrome’da sorunsuz bir şekilde çalışabildiğini de eklemek gerekiyor.

Bilgisayarcıların sıkça kullandığı kısaltmalar/terimler – 1

ACPI – “Advanced Configuration and Power Interface” – PC’ lerde yeni nesil DOS tabanlı güç idaresi için yazılmış yazılım. ACPI, eski Intel APM (Advanced Power Management) yazılımının yerine geçmiştir. ACPI, sadece bilgisayar aktif değilken zaman ayarlamalarını yapmaktan öte, güç kullanımını dinamik olarak gösterir ve gücü bağlantılı olarak kullanır. ACPI kontrolü PC’ nizin BIOS’ undadır.

Active matrix display – Bugünün çoğu laptop – dizüstü bilgisayarlarının ekranı böyledir.Actif matriks teknolojisinin “pasif matriks” den farkı ekranın kendisini daha sık bir şekilde tazelemesidir. Böylece resim kalitesi ve bakış açıları artar. Continue reading “Bilgisayarcıların sıkça kullandığı kısaltmalar/terimler – 1”